بیانات امام خامنه ای در خطبه های نماز عید فطر، (1) بار دیگر برای تمام آن کارهایی که می توانستیم و می توانیم انجام دهیم اما به هر دلیلی محقق نشده، دلم را به درد آورد.

بیاد اصل 11 قانون اساسی (2) که همچنان پس از گذشت سی و چند سال مغفول و مظلوم مانده است، میفتم.

اما قصه تنها به اینجا ختم نمی شود.

اینکه ما مسلمانان ام القری جهان اسلام چگونه مابین تمام این حوادث و اتفاقات فعلی کاملا سکوت اختیار کرده و همچنان به روزمرگی خود ادامه می دهیم و برای خالی نبودن عریضه و ارضای حس همنوع دوستی مان تنها به پی گیری اوضاع کشورهای اسلامی و  انقلاب های منطقه از طریق اخبار سراسری بسنده می کنیم، جای بسی تعجب دارد!

 رهبری عزیز به صراحتا می گویند که ما از اوضاع "مصر" نگرانیم، اما اینکه شما در هیچیک از سری برنامه های صدا و سیما در 20 شبکه تلویزیونی کوچکترین اثری از این نگرانی ای برای مصر نمی بینید، را هم به موارد بالا بیفزایید.

روز عید فطر، روز وحدت همه ی مسلمین است.

روزیکه بین شما و من و آن مسلمان فقیر (چه فقر مادی و چه فقر فرهنگی) در دورترین نقطه ی جهان، هیچ فاصله ای نیست. اما آیا در برنامه های صدا و سیمای ام القری جهان اسلام، هیچگونه نشانی از هرگونه تلاش برای این اتحاد و یکپارچگی ِهمه ی دنیای اسلام مشاهده می کنید؟!

اصلا مهم هست؟ چه اهمیتی دارد؟ بگذار به درد خودمان برسیم! بقیه را چه کار دارید؟!

مصر، بحرین، و دیگر ملتهایی که در آرزوی انقلابی چون انقلاب اسلامی ایران بپا خواستند و تمام آنچه که از دستشان برمی آمد به میدان آوردند تا بلکه بتوانند به آن حکومت ناب برسند، و یا حتی عراق و فلسطین و افغانستان و پاکستان و...، اکنون هیچ نیاز دیگری به دستان من و شما غیر از همدردی (آنهم در دلمان) ندارند؟

اوضاع امروز مصر و اختلافات بی اساسی که هیچ سودی برای دو طرف ندارد، به نوعی بیانگر کوتاهی و کم کاری ما هم هست.

 من و هر جوانی در هر کجای ایران اسلامی که با داشتن 35 سال تجربه ی پربار از متن حوادث عالم که در این نقطه از دنیا برپا شده است، چرا در ارائه ی تجربیاتمان به جوانان مصری کوتاهی کردیم؟!

چرا هم اکنون که اینان در اختلافات شدید دست و پا می زنند، دست روی دست گذاشته و هیچ حرکتی برای بیدار سازی شان از این خواب ِ خونین ِ دشمن شاد کن، انجام ندادیم؟!

رهبری عزیز می گوید که از اوضاع مصر نگران است! نشانه های این نگرانی را آیا از وجنات من و شما که خود را ولایی و گوش به فرمان ولی می دانیم، می شود پیدا کرد؟

کجای کاریم؟!

اینهمه غفلت و خواب آلودگی از کجا آغاز شد؟ چرا کار ما به اینجا رسیده است؟

فرق من و شما با بروجردی و رجب بیگی(3) درست همین جاست. برای ایشان تنها کافی بود که رهبری عزیز گوشه ی چشمی نشان دهد، تا ته ِ آنرا گرفته و می رفتند. جای ما کجاست؟!

برادران مان در مصر و بحرین و دیگر کشورها، تشنه ی استفاده از تجربیات ارزنده ی انقلاب اسلامی ایران هستند. اما کجایند آن دستان پر محبتی که یاریشان دهند!

پی نوشت:

1-  بخشی از خطبه ه دوم نماز عید فطر 92  توسط امام خامنه ای:

مسئله‌ى دیگر، مسئله‌ى مصر است. ما از آنچه که در مصر میگذرد، نگرانیم. گمان وقوع جنگ داخلى در مصر، با کارهائى که دارد میشود، روزبه‌روز تقویت پیدا میکند؛ و این فاجعه است. لازم است ملت بزرگ مصر، نخبگان سیاسى، نخبگان علمى، نخبگان دینى در آن کشور بزرگ نگاه کنند به وضعیت موجود و ببینند چه عواقب وخیمى بر این وضعیت ممکن است مترتب شود؛ ببینند وضعیت سوریه را؛ ببینند آثار حضور مزدوران غرب و مزدوران اسرائیل و تروریستها را در هر نقطه‌اى که در آنجا تروریستها فعالند؛ ببینند این خطرات را. دموکراسى و مردم‌سالارى باید مورد توجه قرار بگیرد؛ کشتار مردم بشدت محکوم است؛ زبان خشن و زورِ گروههاى مردمى در مقابل یکدیگر، مطلقاً بى‌فایده است و حامل ضررهاى بزرگى است. از دخالت قدرتهاى بیگانه - آنطورى که الان مشاهده میشود - جز ضرر براى مردم مصر، چیزى به بار نخواهد آمد. گره مصر را خود مردم مصر باید باز کنند، نخبگانشان باید باز کنند؛ فکر کنند، عواقب وخیم و خطرناکى را که ممکن است بر این وضعیت مترتب شود، بسنجند. اگر خداى نکرده هرج‌ومرج به وجود بیاید، اگر خداى نکرده جنگ داخلى به وجود بیاید، چه چیزى دیگر میتواند جلوى آن را بگیرد؟ بهانه براى دخالت ابرقدرتها - که خودشان بزرگترین بلا براى یک کشور و یک ملت هستند - به وجود خواهد آمد. ما نگرانیم. برادرانه توصیه میکنیم به نخبگان مصرى، به مردم مصر، به گروههاى سیاسى، به گروههاى مذهبى، به علماى دینى، که خودشان به فکر بیفتند، خودشان اقدام کنند؛ اجازه ندهند به بیگانگان و قدرتمندان - که با احتمال قوى، سرویسهاى جاسوسى آنها در ایجاد این وضعیت بى‌دخالت نیستند - اینها باز بیایند دخالت کنند.

2- اصل 11 قانون اساسی:

به‏ حکم‏ آیه‏ کریمه‏ "ان‏ هذه‏ امتکم‏ امه‏ واحده‏ و انا ربکم‏ فاعبدون‏" همه‏ مسلمانان‏ یک‏ امت‏ اند و دولت‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ موظف‏ است‏ سیاست‏ کلی‏ خود را بر پایه‏ ائتلاف‏ و اتحاد ملل‏ اسلامی‏ قرار دهد و کوشش‏ پیگیر به‏ عمل‏ آورد تا وحدت‏ سیاسی‏، اقتصادی‏ و فرهنگی‏ جهان‏ اسلام‏ را تحقق‏ بخشد.

3- شهید بروجردی که ولایت پذیری ایشان همواره مرا به شگفتی واداشته است. و شهید مهدی رجب بیگی که در چندین عرصه ی انقلاب اسلامی در زمره ی تاثیر گذارترین جوانان پیرو خط امام محسوب می شود. فردی که خود به تنهایی یک نمونه ی کامل و کافی از جوان مسلمان انقلابی پیرو ولایت است.

4-در مواجهه با وقایع جهان اسلام دیپلماسی عمومی فعال نداشتیمتاریخ : 19 مرداد 1392 | 03:08 ب.ظ | نویسنده : ح.باغبان | نظرات (3)